۳ گام برای رفع دلشوره ها و نگرانی های بی دلیل


۳ گام برای رفع دلشوره ها و نگرانی های بی دلیل

۳ گام برای رفع نگرانی های بی دلیل

با صدای زنگ ساعت متوجه می شود که صبح شده و باید بیدار شود. با پشت دست چشم هایش را می مالد، زنگ ساعت را قطع و تلاش می کند تا بلند شود اما ناگهان، دلشوره عجیبی احساس می کند. یک لحظه با خودش فکر می کند تا دلیل این نگرانی اش را بیابد اما چیزی به ذهنش نمی رسد. آهی می کشد و امیدوار است که با شستن دست و صورتش این نگرانی های بی دلیل برطرف شود اما هر لحظه دلشوره اش بیشتر می شود. دست و صورتش را می شوید درحالی که از همین اول صبح، نگران افتادن اتفاقی است که نمی داند چیست!


***


بعضی افراد در طول زندگی با نگرانی هایی روبه رو می شوند و هیجاناتی را نیز همراه با آن ها تجربه می کنند. چنین نگرانی هایی بیشتر در ذهن افراد و گاهی به صورت کلامی مطرح می شوند. در ادامه مطلب راهکارهایی را برای مواجهه با نگرانی های بی دلیل و برطرف کردن آن مطرح می کنیم.

 


نگرانی ها را شناسایی کنید


برای این که بتوانید با نگرانی های خود مواجه شوید، لازم است آن ها را بشناسید. شاید لازم باشد برای نگرانی هایتان درجات و طبقاتی درنظر بگیرید. افکاری مانند این که نگرانم همسرم مرا ترک کند یا خودم را در موقعیتی بحرانی می بینم، اگر بدون دلیل باشد نگرانی بی دلیل محسوب می شود. شما باید همین نگرانی هایتان را شناسایی کنید تا بتوانید آن ها را برطرف می کنید.


فهرستی از نگرانی هایتان تهیه کنید


برای شناسایی نگرانی هایتان باید فهرستی از نگرانی هایتان را در طول هفته تهیه کنید. با این روش محدوده نگرانی های شما نیز مشخص می شود. برای تهیه فهرست نگرانی هایتان باید به این سوالات پاسخ دهید: زمانی که مضطرب می شوید به چه فکر می کنید؟ چه مواقعی بیشتر نگران می شوید؟ آیا زمانی که مضطرب هستید تصوراتی در ذهن تان شکل می گیرد؟ آیا این پیشگویی ها شما را آزار می دهد؟ آیا همیشه احساس می کنید اتفاقی بد در راه است؟ توصیه می شود برای ثبت نگرانی هایتان از جدول شماره یک استفاده کنید.


جدول شماره ۱ ثبت نگرانی ها


تاریخ/ساعت بروز نگرانی موقعیت خود را توضیح دهید اکنون چه هیجان یا احساسی دارید؟ نگرانی خود را بنویسید


۱


۲


البته گاهی ممکن است نتوانید نگرانی ها و افکارتان را شناسایی کنید یا این که نگرانی هایتان را با احساسات و هیجانات خود اشتباه بگیرید و نتوانید تفاوتی بین آن ها قائل شوید و در نهایت به این نتیجه برسید که نوشتن آن ها فایده ای برای شما نخواهد داشت یا این که ممکن است بترسید با نوشتن آن ها، نگرانی هایتان واقعی تر شوند یا بیشتر شما را آزار دهند. اما به یاد داشته باشید که با فرار کردن از این مسئله از میزان نگرانی هایتان کاسته نخواهد شد.

 


تشخیص احساسات از هیجانات


گاهی یک نگرانی با احساسات یا هیجانات اشتباه گرفته می شود. به عنوان مثال این که شما فکر می کنید در یک امتحان موفق نخواهید شد، یک «نگرانی» است اما عصبانیت، ناراحتی و ... احساسات ناشی از آن است.

 


سود و زیان نگرانی هایتان را بررسی کنید


به طور طبیعی در بعضی از موقعیت ها نگرانی ها باعث عملکرد بهتر ما در آن موقعیت خواهد شد. به طور مثال، اگر شب امتحان نگران نباشیم در نتیجه درس هم نخواهیم خواند ولی در بعضی مواقع وجود نگرانی سطح عملکرد ما را به شدت پایین می آورد. بنابراین همه نگرانی ها بد نیستند و بعضی از آن ها باعث پیشرفت شما خواهد شد.


بعد از پر کردن جدول ثبت نگرانی ها باید به سوالات زیر پاسخ دهید: به نظرتان نگرانی های شما چه نکات مثبتی دارند؟ سودها و زیان های نگرانی هایتان چه هستند؟ فکر می کنید اگر کمتر نگران باشید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شما می توانید جواب سوالات ذکر شده را در جدول شماره ۲ که به بررسی سود و زیان نگرانی ها می پردازد، ثبت کنید.


اگر فکر می کنید که چون بعضی از نگرانی ها سود و زیانی مشخص ندارند و اصولاً جلوگیری از ایجاد آن ها هم اجتناب ناپذیر است در نتیجه تلاش ها برای رفع آن ها بی فایده است، خوب است بدانید که آدم ها به ندرت کاری را انجام می دهند که اصلاً به آن معتقد نباشند. یعنی انسان عاقل نگران موضوعی می شود که معتقد است آن مسئله می تواند برای او مفید باشد. بنابراین در پی یافتن دلیل نگرانی هایتان باشید. اگر بتوانید دلیل اصلی و منطقی نگرانی های خود را پیدا کنید به طور قطع به این نتیجه خواهید رسید که می توانید نگرانی هایتان را برطرف کنید.


جدول شماره ۲ بررسی سود و زیان نگرانی ها


نوع نگرانی زیان ها میزان اهمیت زیان ها سودها میزان ارزش سودها نسبت زیان به سود


۱


۲

 


تبدیل نگرانی ها به پیش بینی


بیشتر نگرانی ها در افراد به صورت مبهم و با عبارت: « نکند که ... » آغاز می شوند. برای رفع نگرانی ها باید بتوانید آن ها را بسنجید. البته آزمودن یک موضوع مبهم کاری دشوار است بنابراین لازم است نگرانی هایتان را به پیش بینی های خاص و واقعی درباره رویداد های واقعی زندگی تبدیل کنید. برای این کار می توانید به این سوالات پاسخ دهید: ۱ شما پیش بینی می کنید دقیقا در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ۲ پیش بینی می کنید چه موقع این اتفاق خواهد افتاد؟ ۳ آیا می توانید در پیش بینی هایتان نکات مثبتی را هم بیابید؟ برای رسیدن به نتیجه بهتر می توانید جواب این سوالات را در جدول شماره ۳ بنویسید.


جدول شماره ۳ تبدیل نگرانی به پیش بینی


نوع نگرانی پیش بینی می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟


۱


۲


اگر بتوانید پیش بینی های دقیقی از نگرانی های خود تهیه کنید گام موثری در رفع نگرانی های خود برداشته اید چرا که با این کار خواهید فهمید که نگرانی شما منطقی بوده است یا خیر. به عبارت دیگر اگر پیش بینی به دست آمده محال و بی پایه باشد مشخص می شود که نگرانی شما بی دلیل بوده است و اگر پیش بینی شما نوید یک اتفاق ناخوشایند را بدهد، باز هم دیگر جای نگرانی نیست چرا که می توانید تا گرفتن تصمیم های درست و با استفاده از مهارت «حل مسئله» از وقوع اتفاق مورد نظر جلوگیری کنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه