در وصف چای سرد یا «آیس تی» و تناسبش با هوای گرم و رفع تشنگی با مزه بهشتی‌اش شعرها گفته‌اند.

در وصف چای سرد یا «آیس تی» و تناسبش با هوای گرم و رفع تشنگی با مزه بهشتی‌اش شعرها گفته‌اند. ویژگی این نوشیدنی خنک این است که هم چای است و هم سرد و هم سریع آماده می‌شود و برای چای‌‌خورها و چای‌بازها که میل کمتری در تابستان و هوای گرم به آن دارند، دلگرم‌کننده است.

اما می‌خواهیم این هفته از یک نوع «چای‌یخ» یا «چای سردی» بگوییم که اینقدرها هم سریع آماده نمی‌شود. صبر می‌‌خواهد و چند عنصر هم غیر از چای معمولی لازم دارد. اما محصول این صبر نوشیدنی ماندگاری می‌شود که می‌تواند در یخچال جا خوش کند و هر بار که تشنه می‌شویم با یک لیوانش که مزه لیموناد و کوکتل (ماکتل) دارد، از خجالت خودمان دربیاییم. چای سبز ناب اگر دارید و زنجبیل تازه، این چای خنک را آماده کنید. فوت کوزه‌گری‌اش هم یک رگه مزه ملس رب انار است که اول آدم را گیج می‌کند و بعد اعتیاد می‌آورد.

چای نوشیدن در گرما

مواد یخ‌ چای سبز (دست‌کم سه لیتر):

– حدود هفت گرم چای سبز ژاپنی یا چینی
– سه و نیم پیمانه آب داغ
– یک چهارم پیمانه آب لیموی تازه گرفته‌شده (یک لیموی کامل)
– یک چهارم پیمانه رب انار
– سه چهارم پیمانه شربت زنجبیل (پایین‌تر روشش را گفته‌ایم)
– کمی نعنا و چند پر لیمو

چای نوشیدن در گرما

روش تهیه:

۱- چای سبز را دم می‌کنیم. آب نباید جوش باشد. برای چای سبز (بستگی به نوعش دارد) آب را باید حدود ۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرد. قبلا اینجا روش درستش را گفته بودیم. آب داغ را روی برگ‌های چای سبز در قوری می‌ریزیم و می‌گذاریم تا پنج دقیقه دم بکشد. بعد برگ‌ها را درآورده و چای مایع را نگه می‌‌داریم.

۲- آب لیموی تازه، رب انار و شربت زنجبیل را با چای مخلوط کرده و ۸ پیمانه آب سرد به مایع اضافه می‌کنیم. پارچ چای و بقیه مواد را در یخچال می‌گذاریم تا یک شب حسابی ترکیب شود.

۳- در لیوان با یخ فراوان و تکه‌های لیمو و برگ‌های نعنا سرو می‌کنیم.

شربت زنجبیل (دست‌کم پنج پیمانه):

– ۳۰۰ گرم زنجبیل تازه پوست‌گرفته
– دو پیمانه شکر
– دو و نیم پیمانه آب

روش تهیه:

۱- زنجبیل‌ها را رنده می‌کنیم و با آب و شکر در ماهیتابه روی شعله ملایم می‌گذاریم. آب که جوش آمد، شعله را کمتر کرده و هم می‌زنیم تا شکر حل شود. بعد از حل شدن شکر و تبخیر کمی آب تابه را کنار می‌گذاریم تا کمی خنک شود و بعد آن را در یخچال می‌گذاریم تا یک شب بماند.

۲- روز بعد، مواد را از آبکش با سوراخ‌های ریز رد می‌کنیم تا آب زنجبیل گرفته شود. شربت را در شیشه دردار می‌ریزیم و در یخچال نگه می‌داریم. تا وقتی در یخچال بماند، تازه و باطراوت است و می‌توانیم هر بار در چای سرد یا شربت‌های دیگر استفاده کنیم.

منبع: برترینها

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه