دیدن تصاویر مبتذل در اینترنت چه حكمی دارد,احکام نگاه کردن,حکم دیدین تصاویر مبتذل,حکم نگاه کردن به افراد پیر,نگاه كردن به زن نامحرم,دیدن تصاویر مبتذل,حکم صحبت بانامحرم,حکم دست دادن با نامحرم,حکم جلب توجه نامحرم,ایران مطلب

احکام نگاه کردن,حکم دیدین تصاویر مبتذل

دیدن تصاویر مبتذل در اینترنت چه حکمی دارد؟

ایران مطلب : بر هر زن و مرد مکلفى شرعاً واجب است در تماس و نشست و برخاست با جنس مخالف حریم ضوابط شرعى و مقررات اسلامى را دقیقاً مراعات نمایند و از هرگونه عمل و رفتارى که آمیخته به ریبه و یا موجب ترتب فتنه و فساد باشد، جداً خودداری نمایند.


سوال: نگاه کردن به زن نامحرم که پیر شده و قدرت جمع و جور کردن خود را ندارند چه حکمی دارد؟

جواب: اگر نگاه با قصد ریبه و شهوت نباشد اشکال ندارد و اگر از روی قصد باشد فرقی بین پیر و جوان وجود ندارد. (عروة الوثقی، ج2 کتاب النکاح، ص6)

سوال: اگر زن و مرد نامحرمی در یک مکان اشتغال به کار داشته و مرد با رفتار خود زمینه گناه را فراهم کند، با توجه به اینکه آن زن به درآمد آن شغل نیازمند است، آیا باید آن کار را ترک کند؟

در فرض سوال، چنان چه نهی از منکر موثر نباشد، زن باید شغل مذکور را ترک کند و در کسب روزی، به خداوند متعال توکل نماید.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای(مد ظله العالی):

در صورتی که موجب ارتکاب گناه شود، حضور در مکان مذکور جایز نیست.

حضرت آیة الله العظمی سیستانی(مد ظله العالی):

بله، باید آن محل را فوراً ترک کند و باقی ماندن در آنجا حرام است.

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی(مد ظله العالی):

اگر نهی از منکر موثر نباشد زن باید شغل مذکور را ترک کند و به خداوند متعال توکل نماید و روزی دهنده‌ی حلال، خداوند است.

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی):

در فرض سوال، چنان چه راهی جهت امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشد، اشتغال او در چنین فضائی جایز نیست.

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

چنانچه خوف وقوع در گناه باشد لازم است محل مذکور را ترک کند.

سوال: به خاطر شرایط خاص رشته ام احتیاج به برقراری ارتباط با اینترنت دارم, دیدن تصاویر مبتذل چه حکمی دارد؟

جواب: در صورتی که تحصیل متوقف بر دیدن عکس های مبتذل است نگاه بدون قصد لذت اشکال ندارد. (استفتائات امام (ره)، ج3، ص270، س48)

سوال: نگاه کردن به صورت استاد یا معلم بدون قصد ریبه چه حکمی دارد؟

جواب: نگاه کردن خانم به وجه و کفین و مواضعی که مردان به طور متعارف نمی پوشانند بدون لذت و ریبه اشکالی ندارد ولی چنان چه موجب وقوع در معصیت باشد جایز نیست. (استفتائات امام (ره)، ج3، ص262، س16)

سوال: اگر انسان با رعایت همة اصول اسلامی با مرد نامحرم یا دانشجوی همکلاسی صحبت کند آیا مرتکب گناهی شده است؟

جواب: در صحبت با نامحرم رعایت سه نکته ضروری است: 1 ـ سخن گفتن به قصد لذت نباشد. 2 ـ از ترقیق و تلطیف صدا اجتناب شود. 3 ـ خوف مفسده در بین نباشد. (استفتائات امام (ره)، ج3، ص257)

چند استفتاء از آیة الله خامنه ای دام ظله:

سوال: مستدعى است حدود ارتباط مردان و زنان مسلمان با یکدیگر در عرصه جامعه را بیان فرمایید.

جواب: بر هر زن و مرد مکلفى شرعاً واجب است در تماس و نشست و برخاست با جنس مخالف حریم ضوابط شرعى و مقررات اسلامى را دقیقاً مراعات نمایند و از هرگونه عمل و رفتارى که آمیخته به ریبه و یا موجب ترتب فتنه و فساد باشد، جداً خودداری نمایند.

سوال: با توجه به حضور خلبانان زن در برخى از شرکت‌هاى هواپیمایى داخلى، حکم شرعى اشتغال بانوان به عنوان خلبان هواپیماهاى شرکت‌هاى هواپیمایى ایرانى را با توجه به اینکه در هنگام پرواز در کابین خلبان، همزمان خلبان مرد یا مهندسین پرواز نیز حضور دارند و در طول مدت پرواز همواره امکان ورود و خروج مهمان‌داران هواپیما اعم از زن و مرد و سایر عوامل پرواز از جمله مأمورین حراست و امنیت پرواز وجود دارد، بیان فرمایید.

جواب: در فرض مرقوم اگر امکان ورود افراد دیگر به کابین‌ خلبان وجود دارد، اجتماع خدمه‌ى پروازى زن و مرد در کابین با رعایت موازین و مقررات شرعى و قانونى مانعى ندارد.

سوال: با توجه به موقعیت کنونى کشورمان، لزوم صرفه‌جویى در مصرف بنزین و سهمیه‌بندى شدن آن، کمک به پاکیزگى هواى محیط زیست و سلامتى افراد جامعه، نظر خود را در مورد دوچرخه‌سوارى بانوان جهت رفت و آمد به محل کار و... البته با رعایت حجاب اسلامى اعلام فرمایید.

جواب: خانم‌ها باید از هر کارى که موجب جلب توجه نامحرم مى‌شود، اجتناب نمایند.

سوال: در برخى از کشورهاى اسلامى دست‌دادن مرد با زن امرى عادى است و ممانعت از این کار به نحوى توهین به طرف مقابل تلقى مى‌گردد. استدعا دارد حکم شرعى در این‌باره را بیان فرمایید.

جواب: دست‌دادن مرد با زن اجنبى و لمس بدن زن بر مرد اجنبى، شرعاً حرام است و امتناع از این عمل به اظهار اینکه چنین برخوردى جزو دستورات دینى اسلام است هیچ‌‌گونه تلقى توهین به طرف مقابل نخواهد شد و مسلمین موظفند عمل به وظایف شرعى را مقدّم بر همه امور خود بدارند و به هر بهانه اقدام به ترک واجب یا فعل حرام نکنند.

منبع : tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه