احکام افراد روزه دار ,احکام افراد روزه دارتزریق امپول برای افراد روزه دار,حکم روزه مادری که شیر میدهد,ترش کردن معده افراد روزه دار,مسواک و نخ دندان برای افراد روزه دار,احکام دینی,ایران مطلب

احکام افراد روزه دار تزریق امپول برای افراد روزه دار,حکم روزه مادری که شیر میدهد,ترش کردن معده افراد روزه دار,مسواک و نخ دندان برای افراد روزه دار,احکام دینی
احکام افراد روزه دار

 بعدا بفهمد که اذان صبح را گفته اند:


ایران مطلب : اگر بررسی کردید و مطمئن شدید که اذان صبح نشده و مشغول سحری شدید اما بعد فهمیدید اذان گفته اند محتویات دهان را خارج کنید و بدانید که روزه شما صحیح است و قضا هم ندارد.

- ملاک اذان ظهر است:

هنگام اذان ظهر در جایی باشید که یا وطن شماست یا قصد دارید حداقل ده روز در آن جا اقامت کنید. حضور در حد ترخص(۲) آن منطقه هم مانند حضور در آن منطقه بی اشکال است.

- خونی که از دهان و لثه خارج می شود:

اگر خونی از دهان و لثه شما خارج شد و مقدارش زیاد بود آن را فرو نبرید که روزه را باطل می کند بلکه آن را خارج کنید ولی بدانی که شستن داخل دهان لازم نیست اما اگر به قدری کم بود که هنگام مخلوط شدن با آب دهان دیگر خونی معلوم نبود آنگاه می توانید آن را فروبرده و نگران روزه خود هم نباشید.

تزریق این موارد برای روزه دار ممنوع است:

۱- انواع سرم ها
۲- هر نوع آمپولی که در رگ تزریق می شود مگر آن که برای بی حس کردن باشد
۳- هر آمپولی که برای تقویت باشد.(۳)

 - یادآوری به کسی که روزه را فراموش کرده است:

اگر روزه داری فراموش کرد که روزه است و خواست چیزی بخورد یا بنوشد لازم نیست به او تذکر داده و مانع او شوید.

- منع پزشک:

اگر پزشکی متدین و امین شما را از روزه منع کرد و شما هم از گفته او اطمینان پیدا کردید که روزه برای شما ضرر دارد حق ندارید روزه بگیرید.

- مادری که شیر می دهد:

مادری که شیر می دهد اگر روزه، شیر او را کم کرده و بچه را اذیت می کند یا برای خودش مضر است؛ می تواند روزه نگیرد(البته روزه برای او ممنوع نیست). بعد این روزه ها را قضا کند و برای هر روز ۷۵۰ گرم ماده غذایی به فقیر بدهد.

- ترش کردن:

اگر به دلایلی ترش کردید و مقداری ترشحات معده وارد فضای دهانتان شد از فرو بردن عمدی آن خودداری کنید و آن را از دهان خارج کنید.

- اگر آبی که غرغره می کنید پایین رفت:

اگر هنگام گرداندن آب در دهان یا همان غره غره کردن مقداری آب از گلوی شما پایین رفت، روزه تان باطل می شود.

- مسواک و نخ دندان:

مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان ضرری به روزه شما نمی زند به شرط آن که مراقب باشید چیزی از گلوی شما پایین نرود. هر خوردنی و هر نوشیدنی روزه را باطل می کند(۴) خوردنی و نوشیدنی هر مدل که باشد روزه را باطل می کند خواه متعارف باشد مثل نان و آب، خواه غیر متعارف باشد مثل خاک و نفت.

- بردن سر زیر آب آبشار یا دوش حمام:

اگر حجم آبی که پایین می ریزد به قدری است که به یکباره تمام سر را در بر می گیرد(مانند وقتی می شود که انسان سرش را در آب استخر فرو می کند) روزه باطل می شود. اگر تشنگی یا گرسنگی به قدری شدت گرفت که نزدیک بود جان به جان آفرین تسلیم کنید می توانید فقط به مقداری که ضرورت را برطرف کرده و شما را نجات بدهد بنوشید یا بخورید اما مجاز به مقدار بیشتر و یا کار دیگری که روزه را باطل می کند نیستید. اگر اینگونه عمل کردید تنها یک روزه قضا بر عهده شما خواهد ماند

- در آستانه جان دادن:

اگر تشنگی یا گرسنگی به قدری شدت گرفت که نزدیک بود جان به جان آفرین تسلیم کنید می توانید فقط به مقداری که ضرورت را برطرف کرده و شما را نجات بدهد بنوشید یا بخورید اما مجاز به مقدار بیشتر و یا کار دیگری که روزه را باطل می کند نیستید. اگر این گونه عمل کردید تنها یک روزه قضا بر عهده شما خواهد ماند.
 
پی نوشت ها:

1- احکامی که در اینجا مطرح می شود بر اساس فتوای مقام معظم رهبری است که در پایگاه اطلاع رسانی ایشان قابل دسترسی است و اگر نظری از سایر مراجع عظام تقلید مطرح شود به آن اشاره خواهد شد.
2- برای آشنایی بیشتر با«حد ترخص» به مقاله «اندازه مسافت شرعی و حد ترخص» مراجعه کنید.
3- این حکم به احتیاط واجب است پس اگر مجتهدی در این مساله فتوا دارد می توان به آن مراجعه کرد.
4- از این جا به بعد احکام بر اساس رساله توضیح المسائل امام (ره) بیان می شود؛ اما مسائلی طرح می شود که اختلاف چندانی بین مراجع عظام وجود ندارد.

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه